Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja o pracy z domu może zapaść w każdym czasie

02 lutego 2023 | Kadry i Płace | Marcin Wujczyk

Tryb zdalny pracy będzie wolno wprowadzić zarówno przy zawieraniu umowy, jak i w trakcie trwania zatrudnienia. W obu przypadkach trzeba będzie przekazać pracownikowi określone informacje.

Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu pracy regulującymi pracę zdalną (ustawa podpisana przez prezydenta czeka na publikację w Dzienniku Ustaw), tę formę zatrudnienia można wprowadzić:

∑ przy zawieraniu umowy o pracę albo

∑ w trakcie zatrudnienia.

Niekoniecznie na piśmie

W przypadku gdy pracownik i pracodawca już w momencie zatrudnienia postanawiają, że praca będzie wykonywana w formie zdalnej, w treści umowy o pracę powinno znaleźć się odpowiednie postanowienie. W mojej ocenie dopuszczalne jest zawarcie w umowie uzgodnienia jedynie co do faktu pracy zdalnej ze wskazaniem, że szczegółową liczbę dni pracy w domu strony uzgodnioną w terminie późniejszym. Informacje o pracy zdalnej mogą być również ujęte w aneksie do umowy.

Ustalenie, że pracownik będzie pracował w formie pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia, może nastąpić albo z inicjatywy pracodawcy, albo pracownika. Ten ostatni taki wniosek może złożyć zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Ustawodawca przewidział tu istotne ułatwienie dla stron stosunku pracy. Wyłączony został obowiązek stosowania art. 29 § 4 k.p., który przewiduje, że zmiana warunków umowy o  pracę wymaga formy pisemnej. Nie jest tu konieczne podpisanie porozumienia zmieniającego. Wystarczające będzie więc dokonanie uzgodnień np. w formie elektronicznej czy akceptacja wniosku złożonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12486

Wydanie: 12486

Spis treści
Zamów abonament